Projekt pro pěstounské rodiny
Odpovědi na výše uvedené otázky se můžete pokusit hledat v rámci aktivit projektu PROSTOR PRO RODINU, který realizuje Rodinné a mateřské centrum Vsetín ve spolupráci s OSPOD Vsetín za finanční podpory Nadace Terezy Maxové.
NABÍZÍME VÁM:
- MOŽNOST SE SVOU RODINOU PROŽÍT NĚCO NOVÉHO
- MOŽNOST KOMUNIKOVAT S ODBORNÍKY
- NAJÍT NOVÉ PŘÁTELE
- NAJÍT NOVÉ PODNĚTY PRO ŽIVOT SVÉ RODINY
AKCE PRO ÚČASTNÍKY PROJEKTU :
květen 2008 – duben 2009 možnost INDIVIDUÁLNÍCH KONZULTACÍ s psycholožkou Mgr. Alenou Střelcovou
červen 2008 – RODINNÝ VÝLET do Dinoparku Vyškov
srpen 2008 – RODINNÝ VÝLET do Gibon Parku v Rožnově pod Radhoštěm
říjen 2008 – ZDRAVÁ VÝŽIVA beseda s nutriční terapeutkou ZU Zlín Dagmar Černou
listopad 2008 – VÝROBA MALÝCH VÁNOČNÍCH DÁRKŮ – kreativní setkání pro celou rodinu
únor 2009 – LHANÍ – beseda s psycholožkou Mgr. Alenou Střelcovou
březen 2009 – RODINA A JEJÍ VÝZNAM V ŽIVOTĚ ČLOVĚKA beseda s psycholožkou Mgr. Alenou Střelcovou
Podpora environmentálně šetrné činnosti mateřských center v Moravskoslezském a Zlínském kraji
Naše mateřské centrum se zapojilo do projektu Podpora environmentálně šetrné činnosti mateřských center v Moravskoslezském a Zlínském kraji
O co v projektu jde?
Cílem projektu je pomoci devíti vybraným mateřským centrům udělat svůj provoz šetrnější k životnímu prostředí. V jeho průběhu budou pro každé zúčastněné mateřské centrum na míru navrhnuta organizační a technická opatření snižující případné negativní vlivy jejich činnosti na životní prostředí a část technických opatření bude uhrazena z rozpočtu projektu. Zapojená mateřská centra se díky projektu mohou stát pozitivním příkladem pro následné rozšíření této myšlenky a uvedeného postupu i na další regiony v České republice.
Proč je projekt určen právě mateřským centrům?
Návštěvníci mateřských center – rodiče malých dětí a těhotné ženy a jejich partneři – bývají často vnímavější k problematice ochrany životního prostředí a šetrné spotřeby. Začínají tyto otázky řešit, neboť zpravidla úzce souvisejí s dopady na lidské zdraví – zdraví dětí i dospělých. Projekt je zaměřen také na pracovníky mateřských center, kterým projektové aktivity umožní zvýšení vlastních kompetencí nejen v oblasti životního prostředí.
Kdo za projektem stojí?
Řešitelem projektu je Síť mateřských center a její partner, občanské sdružení Eko-info centrum Ostrava (EICO). V rámci projektu budou organizovány semináře s environmentální tématikou pro zástupce zúčastněných center, jejichž cílem bude projednat stávající chod center, jeho dopady na životní prostředí a hledat způsoby řešení environmentálně příznivějšího provozu. Při řešení projektu budou použity také zkušenosti získané na základě pilotních projektů v letech 2007–2008 i navázaného kontaktu s obdobným zařízením v Norsku (dárcovské země programu).
Projekt byl odstartován v červenci 2008 a potrvá 18 měsíců.
„*Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.*“
Prodejní výstava
Přijďte si prohlédnout, ale nejlépe zakoupit výrobky, které pro Vás připravili Ti, kteří chtějí podpořit provoz Rodinného a mateřského centra. K zakoupení budou mimo jiné fotografie známých vsetínských fotografů Pavla Dobeše či Roberta Goláňe, dále pak orginály ubrouskové techniky, drátkování, malování na hedvábí, keramiky. Tak teď už Vám nezbývá nic jiného, než se jít na vlastní oči přesvědčit!
Všude dobře – doma nejhůř
Projekt se zaměřuje na problematiku domácího násilí jako fenoménu, který je ve společnosti opředen mnoha mýty, stereotypy a předsudky. Svými aktivitami projekt přináší cílové skupině především žen, ale i ostatní veřejnosti informace, nové úhly pohledu a možnosti řešení dané problematiky. Zvláštní pozornost je pak věnována netradičně vedené kampani nabízející ženám ohroženým domácím násilím kontakty na pomáhající organizace a praktické návody na řešení krizových situací.
Cílem projektu je prostřednictvím kampaní, přednášek a besed upozornit v regionu Vsetínska na problematiku domácího násilí, představit veřejnosti druhy a formy domácího násilí, nabourat ve společnosti zakořeněné mýty a poskytnout ženám obětem nebo možným obětem domácího násilí praktické informace o možnosti pomoci a řešení jejich situace. Realizátorem projektu je Azylový dům pro ženy a matky s dětmi o.p.s., partnerem je Rodinné a mateřské centrum Vsetín, o.s.
Projekt je finančně podpořen: Nadační fond Slovak-Czech Women´s Fund www.womensfund.cz
Nadace Děti – kultura – sport
Z grantu na podporu školství a zájmové činnosti jsme obdrželi částku 20.000 Kč, za níž jsme nakoupily didaktické pomůceky pro všestranný rozvoj předškolních dětí, které přicházejí se svými rodiči do centra. Podporují rozvoj smyslového vnímání, hrubé a jemné motoriky, emocionální a sociální růst dětí. Výběrem přírodních materiálů (dřevo, bambus, textil) chceme zároveň podpořit v rodičích i dětech vědomí o šetrném přístupu k přírodě a podpořit trend zdravého životního stylu a udržitelného rozvoje. Dřevěné hračky byly dětem slavnostně předány při příležitosti 8. výročí otevření RMC sluníčko.